Adana'da İslam şehitleri yâd edildi
Adana'da İslam şehitleri yâd edildi Adana'da düzenlenen 'Şehadet' konulu programla İslam şehitleri yâd edilirken Şehitler Kervanı'nın kıyamete kadar yoluna devam edeceği belirtildi.Peygamber Sevdalıları Platformuna üye derneklerden Mekteb Eğitim ve Kültür Derneği (MEKTEB DER) tarafından düzenlenen “Şehadet” konulu programla İslam şehitleri özlem ve hasretle yâd edildi. Şehitler Kervanı Platformu Başkanı Ömer Çelik'in konuşmacı olarak katıldığı gecede, Allah yolunda şehit olmanın fazileti anlatılırken Şehitler Kervanı'nın kıyamete kadar yoluna devam edeceği vurgulandı.

Ramazanoğlu Kültür Merkezi'nde 19.30'da Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda kısa bir açılış ve selamlama konuşması yapan MEKTEB DER Başkan Yardımcısı Ramazan Erdem, İslami bir kavram olan şehadetin, günümüzde içinin boşaltılmak istendiğine dikkat çekti. Yalnız Allah yolunda öldürülenlerin şehit olduğunu ifade eden Erdem, şehadetin her Müslüman tarafından arzulanması gereken bir makam olduğunu söyledi.

“Şehitler cennette; Peygamberler, Sıddıklar ve Salihlerle arkadaşlık edecek”

Etkinliğe konuşmacı olarak katılan Şehitler Kervanı Platformu Başkanı Ömer Çelik ise Kur'an- Kerim'de buyrulan  “Kim Allah'a ve Peygambere itaat ederse işte onlar, Allah'ın kendilerine nimet verdiği peygamberlerle, sıddîklarla, şehidlerle ve salihlerle birliktedirler. Bunlar ne güzel arkadaştır. (Nisa Suresi 69)” mealindeki ayeti hatırlatarak şehitlerin cennette Peygamberler, sıddıklar ve salih kullarla arkadaşlık edeceğini belirtti.

“Peygamberimiz de şehadeti çok arzulamıştı”

Şehitlerin yaşam ve mücadeleleriyle Allah'ın yeryüzündeki şahitleri olduğuna ifade eden Çelik, Hz Muhammed (SAV)'in bu yüce makama dikkat çekmek için “Muhammed'in nefsini elinde tutan Allah'a yemin olsun ki Allah yolunda çarpışıp şehit olmayı, sonra tekrar çarpışıp şehit olmayı sonra çarpışıp şehit olmayı ne kadar da arzuluyorum.” buyurduğunu söyledi.

“Şehitler âşıktırlar aşıklar ölmez”

Kur'an'da şehitlerin ölmeyip Allah katında rızıklandırılmakta olduklarına dikkat çeken Çelik, “Çünkü şehitler âşıktırlar âşıklar ölmez. Yunus öyle diyor, Mevlana öyle diyor. Şehadet bir aşktır. Aşk iki rekat namazdır ki abdesti kan ile alınır. İşte şehit o kanla alınan abdestin namazı ile rabbine kavuştuğu için Allah onlara yüce makam ve mertebeler vermiş.” dedi.

Şehitlerin mum misali etraflarını aydınlatırken kendilerini feda ettiğini dile getiren Çelik, “Allah her bir kavme ecel tayin etmiş. İnsan denen şu varlık ölmek için yaratılmıştır. Öyle diyor İmam Hüseyin, ‘Ölmek için yaratılan bu cana yaraşan Allah için ölmektir' diyor. Mademki biz ölmek için yaratıldık o zaman ölümlerin en güzeli Allah için olanı arzulayalım. Şehitler bunun şahitliğini yapıyor bize. Bu makam o kadar yüce ki Allah'ın gönderdiği bütün peygamberler şehadeti istemiş. Bu aşkla ki Hz Zekeriya (AS) testere ile ikiye biçildi. Bu aşkladır ki Hz İbrahim ateşlere atıldı. Bu aşkladır ki Hz İsa çarmıhlara gerilmeyi göze aldı.” diye konuştu.

Asrımızda tüm İslam coğrafyasında şehadet çağrısına Hasan El Benna, Seyyid Kutup, Abdulkadir Udeh, Şeyh Ahmed Yasin, Abdulkadir Molla, Şeyh Said, İskilipli Atıf Hoca ve nice önderlerin lebbeyk dediğini anlatan Çelik, Müslümanlar olarak da bu çağrıya lebbeyk diyenlerin her zaman var olacağını söyledi.

“Şehitlerimiz bu mübarek dava için seve seve canlarını feda ettiler”

Şehitler Kervanı'nın kıyamete kadar yoluna devam edeceğini dile getiren Çelik, coğrafyamızdaki İslam şehitlerini de devamlı yâd etmek gerektiğini belirtti. Vahşi işkenceler altında tekbirler getirerek şehit edilen Abdusselam'ın yolunu sürdüren yüzlerce kardeşi olduğunu ifade eden Çelik, “Ey Abdusselam! bu coğrafyada senin gibi binlerce kardeşin gözaltına alındı, işkenceler gördü, zindanlara atıldı, çile çekti ama senin kanına senin davana ihanet etmedi. Yine şehit Aytaç, şehit Yasin, şehit Riyat, şehit Hasan, Hüseyin ve niceleri bu davanın terbiyesi ile yetişen edep ve hayâ timsali gençler idiler. Onlar bu mübarek dava için seve seve canlarını feda ettiler.” dedi.

Duygu dolu anların yaşandığı konuşmalar sırasında sık sık tekbirler getirildi. Adana Grup Kervan'ın seslendirdiği ezgi ve marşlarla devam eden etkinlik, şehitleri anlatan slayt gösterimi ve ardından yapılan dua ile sona erdi. (Ayhan Kaya-İLKHA)


 
1068 kere okundu.
Diğer Haberler