'Hz Muhammed'ten önce dünya karanlıklar içindeydi'
'Hz Muhammed'ten önce dünya karanlıklar içindeydi' Peygamber Sevdalıları Platformu Adana Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen siyer seminerinde Hz Muhammed'in dünyaya teşrifinden önceki dönemde insanların küfür ve cehalet içerisinde bocaladığına dikkat çekildi.Peygamber Sevdalıları Platformu Adana Koordinatörlüğü tarafından her ayın son Cumartesi gününde düzenlenen siyer seminerlerine bu ay da devam edildi.

Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından ikincisi düzenlenen siyer semineri, MEKTEB Der Konferans Salonu'nda gerçekleşti. Platforma üye derneklerin üye ve gönüllüleri ile çok sayıda konuğun katıldığı program, İlahiyatçı Veysi Sonkaya'nın Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Programa konuşmacı olarak katılan siyer araştırmacısı Ramazan Erdem, okunan Kur'an'ın ardından yaptığı konuşmada, İslam öncesi dönemlerde cehalet içerisindeki toplumlara değindi.

 O zamanlar dünyanın, Bizans ve Sasani ekseninde iki kutuplu bir sistemle yöneltildiğini ifade eden Erdem, cehalet ve inkar içerisindeki toplumların içler acısı durumundan örnekler vererek, Hz Muhammed'in dünyaya teşrifinden önceki dönemde insanların küfür ve cehalet içerisinde bocaladığına vurgu yaptı.

Erdem, Hz Peygamberin karanlıkları aydınlatan bir güneş gibi insanları cehalet karanlığından kurtardığını belirtti.

İslam'ın dışındaki tüm inanç ve ideolojilerin insanlara sapkınlık ve bunalımdan başka bir şey veremediğini dile getiren Erdem, böyle bir karanlık dönemde Allah'ın insanlara merhamet ederek kurtarıcı olarak Hz Muhammed'i gönderdiğini söyledi.

Arap yarımadasında, koyu cehalet ve en ilkel putperestlik içindeki bir toplumu insanlık için birer örnek haline getiren Hz Muhammed'in son Peygamber olduğunu ve O'ndan sonra bir elçinin gelmeyeceğini dile getiren Erdem, tüm Müslümanların Kur'an ve Sünnete sarılarak bu davaya sahip çıkması gerektiğini vurguladı.

İlgiyle takip edilen seminer, yapılan kapanış duası ve ikramın ardından sona erdi. (Ayhan Kaya-İLKHA)


 
1008 kere okundu.
Diğer Haberler