Fark edilmeseydi katliam yaşanırdı!
Fark edilmeseydi katliam yaşanırdı! Adana'da polis karakolu ile iki okulun da bulunduğu caddede bırakılan bombalı aracın fark edilmesiyle olası katliamın önüne geçildiği bildirildi.Adana'da bomba haline getirilmiş mutfak tüplerinin yerleştirildiği ve uzaktan kumanda ile patlatılmak üzere düzenek bulunan bir otomobilin erken fark edilip imha edilmesi olası bir faciayı engelledi. Bombalı aracın fark edilmemesi durumunda iş ve okula giden onlarca kişinin hayatını kaybedebileceğine dikkat çeken mahalle sakinleri, saldırıyı kınadılar.

Edinilen bilgiye göre, saat 05.45 sıralarında merkez Seyhan ilçesinde bulunan Denizli Polis Merkezinin önüne 34 GU 8848 plakalı otomobille gelen kimliği belirsiz şahıs, aracı bıraktıktan sonra kaçmaya başladı. Durumdan şüphelenen polis ile dur ihtarına uymayan kişi arasında kovalamaca başlarken karşı tarafta pusu kuran kişiler tarafından polise ateş açıldı. Çıkan çatışma sonrası saldırganlar, ara sokaklara kaçtı.

Çatışmanın ardından terk edilen otomobili inceleyen polis, içerisine mutfak tüpleri ile güçlendirilmiş bomba düzeneğini fark etti. Muhtemel bir patlamaya karşı çevrede geniş güvenlik önlemi alınırken, bomba imha ekiplerinin çalışmasının ardından otomobil kontrollü bir şekilde patlatıldı.

Patlamanın ardından cadde savaş alanına döndü

Şiddetle patlayan araç sebebiyle Denizli Polis Merkezi ile yakınlarındaki bir çok işyeri ve dükkânın duvarları çatladı, camları kırıldı. Bomba yüklü araç ise enkaz yığınına döndü. Kilometrelerce uzaktan duyulan patlamanın sesiyle kendilerini dışarı atan mahalleli korkulu anlar yaşadı. Polis kaçan saldırganların yakalanması için çalışma başlattı.

Bombalı araç fark edilmeseydi katliam olabilirdi

Bombalı aracın bırakıldığı polis karakolunun yakınlarında iki okul ile sağlık ocağının bulunduğu, durumun fark edilmemesi durumunda meydana gelecek patlamada onlarca kişinin ölebileceği belirtildi.

Meydana gelen olay sebebiyle büyük şok yaşayan mahalleli duruma tepki gösterdi. Bombalı aracın fark edilmemesi durumunda sabah erken işe ve okula gideceklerin ölebileceğini dile getiren mahalle sakinleri, kimden gelirse gelsin saldırıyı şiddetle kınadıklarını söylediler.

Patlama sırasında caddede bulunan dükkânını açmaya geldiğini belirten K.S. isimli esnaf, “Burası çok işlek bir cadde, sabah 06.00'da insanlar işlerine gitmek için caddeye doluşuyor. Burada iki tane okul var. Bu saldırıyı yapanlar ufak çocukları bile öldürmeye teşebbüs ediyorsa insanlıktan nasipleri yok demektir.” diyerek tepkisini dile getirdi.

Olay sırasında sabah namazı için camide bulunduğunu söyleyen A.S. ise “Sabah camide iken şiddetli bir patlama sesi geldi, yer sallandı. Çevredeki tüm ev ve işyerlerinin camları kırıldı. Sabah patlama sesi ile yataklarından kalkan mahalleli korku içinde sokağa fırladı. Bu kadar büyük bir saldırı girişiminin hiçbir can kaybı yaşanmadan atlatılmasına ne kadar şükretsek az. İnsanların canlarına kast edenleri Allah'a havale ediyorum.” diye konuştu.

Öte yandan, öğle saatlerine kadar süren olay yeri incelemesinin ardından patlamada hasar gören işyerleri ve evlerin hasar tespitlerine başlandı. Enkaza dönmüş bombalı aracın kaldırılmasının ardından çevrede kırılan cam ve molozlar temizlenerek sokak tekrar trafiğe açıldı. Çevrede zarar gören ev ve işyerlerindeki tadilat çalışmalarının ise birkaç gün sürebileceği öğrenildi. (İLKHA)


 
918 kere okundu.
Diğer Haberler