Adana'da Hz Hüseyin'i anma ve anlama etkinliği düzenlendi
Adana'da Hz Hüseyin'i anma ve anlama etkinliği düzenlendi Mustazaflar Cemiyeti Adana İl Temsilciliği, Hz Hüseyin'in şehit edilişinin yıldönümünde Hz Hüseyin'i Anma ve Anlama etkinliği düzenledi.Mustazaflar Cemiyeti Adana İl Temsilciliği, Hz Muhammed'in (SAV) torunu Hz. Hüseyin ile ailesinin Kerbela'da şehit edilmelerinin yıl dönümü münasebetiyle bir etkinlik düzenledi.

Seyhan ilçesi Kıbrıs Caddesi'nde bulunan Mustazaflar Cemiyeti Adana İl Temsilciliğinde düzenlenen etkinlik, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Hz Hüseyin'e ithafen yazılmış ilahi ve ezgilerin seslendirildiği programa, İlahiyatçı-Yazar Veysi Sonkaya konuşmacı olarak katıldı.

Hz Hüseyin'in hayatından kesitler sunan bir konuşma yapan Sonkaya, “Hz. Peygamber (sav) Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin'e son derece düşkün olup onları çok severdi. Onların hakkında, ‘Allah'ım: Ben, bunları seviyorum. Sen de sev' diye buyurmuştur. Ayrıca Peygamberimizin ‘Hasan ve Hüseyin'i seven, beni sevmiş, onlara kin tutan da bana kin tutmuştur' buyurmuştur.” diye konuştu.

Hz Hüseyin'in asırlardır zulme karşı duruşun sembolü olduğunu dile getiren Sonkaya, Kerbela olayının ibret verici yönlerine değindi. Hz Hüseyin'i şehit edenlerin makam ve mevki hırsına kapılarak kendi Peygamberlerinin torununu göz kırpmadan katlettiğini vurgulayan Sonkaya, bu davanın hak ve batıl mücadelesi olduğunu söyledi. Sonkaya, kıyamete kadar sürecek bu mücadelede Yezidlerin değil Hüseyinlerin safında yer almak gerektiğine vurgu yaptı.  (İLKHA)


 
1084 kere okundu.
Diğer Haberler