Adana'da hazır su yerine şebeke suyu içilmeli
Adana'da hazır su yerine şebeke suyu içilmeli Adana'daki şebeke suyunun hazır sulara oranla daha sağlıklı olduğunu belirten uzmanlar, özellikle bebekler ve yaşlıların hazır su tüketmemesi tavsiyesinde bulunuyor.Evler ve ofislerde kullanılan şişe/damacana sular ne kadar güvenli? Bu sular sağlık açısından riskli mi? Hazır su mu, yoksa şebeke yani çeşme suyu mu daha kaliteli? İşte tüm bu soruların yanıtını Çukurova Üniversitesi Mimarlık Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Yüceer verdi.

Su tüketimi konusunda önemli açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Yüceer, şebeke sularının hazır sulara oranla daha besleyici olduğunu belirtti. Hazır suların yeni doğan bebeklere verilmemesi gerektiğini ifade eden Yüceer, kontrollü şekilde verilen şebeke sularının tercih edilmesinin doğru olacağını ifade etti.

Marketlerde satılan hazır suların daha sağlıklı olduğuna yönelik toplumda genel bir kanı olduğunu dile getiren Yüceer, kalsiyum ihtiyacı yüksek olan yeni doğan bebeklere, çocuklara ve yaşlılara hazır su içirilmemesini önerdi.

“Adana’daki şebeke suları tamamen güvenilir”

Prof. Dr. Yüceer, hazır su ve çeşme suyuyla ilgili şu detayları paylaştı:

 “Su, insanın hem susuzluğunu gideren hem de vücudumuzun ihtiyacı olan minerallerin sağlanması açısından önemli bir besin maddesi. Büyükşehirlerde denetimli verilen şebeke sularında bu mineraller yüksek oranda bulunuyor. Ama buna rağmen toplumda halen,’hazır su mu, yoksa musluk suyu mu tüketilmeli?’ konusuyla ilgili çeşitli görüşler bulunuyor. Öncelikle şunu rahatlıkla belirtmem gerekir ki, Adana’daki şebeke suları tamamen güvenilir. Her gün düzenli olarak yönetmelik şartları gereğince de kontrol ediliyor. Bu da göz önüne alındığında kalsiyuma daha fazla gereksinim duyan bebekler ve yaşlılar, hazır su yerine musluk suyu tüketmeli. Eğer sürekli hazır su tüketiliyorsa da, çocuğunuza peynir yumurta gibi kalsiyum mineral, yaşlılara da eczanelerden kalsiyum tabletler almanız gerekiyor.”

“Suyu dinlendirdikten sonra için”

Çeşme suyu içilmeden önce dinlendirilmesinin faydalı olacağını ifade eden Yüceer, “Şebeke suyunu da kullanırken, musluktan doldurur doldurmaz içmek yerine, içerisindeki serbest klorun terk edip çıkması veya klorürün tuz haline gelmesi için, sürahide şişede yada bardağımızda en az 5-10 dakika dinlendirmemiz daha doğru olacaktır.” diye tavsiyede bulundu. (İLKHA)


 
912 kere okundu.
Diğer Haberler