Onbinlerce Adanalı `Beraat` istedi
Onbinlerce Adanalı `Beraat` istedi Beraat Kandili münasebetiyle, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez` in katılımıyla gerçekleşen gecede on binlerce Adanalı birlikte dua ederek Allah`tan Beraat istedi.
ADANA - Beraat Kandili münasebetiyle Adana Sabancı Merkez Camii’nde Kur’an-ı Kerim ve mevlit etkinliği düzenlendi. Adanalıların yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte 28 bin kişilik Merkez Cami dolunca halk cami avlusunda etkinliğe iştirak etti.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in kıldırdığı Akşam namazının ardından başlayan etkinlik, yaklaşık 3 saat sürdü. Kur’an tilaveti ve Mevlid-i şerif okunan etkinlikte Görmez, bir konuşma yaptı.

Gecenin makbul ve hayırlı geçmesi için temennilerde bulunan Görmez konuşmasında, “Mümin, karıncayı bile incitmez ama İslam dünyasına baktığımızda, Müslümanların bundan ne kadar uzak kaldığını görüyoruz” dedi.

İslam dünyasının içinde bulunduğu duruma dikkat çeken Görmez, Müslümanlar arasındaki ihtilaflara değindi.

İhtilafların sebeplerini sıralayan Mehmet Görmez,  “Suriye`de, Irak`ta Müslümanlar birbirini katlediyor, neden? Çünkü Teberra`yı kaybettik, çünkü Tevella`yı kaybettik. Çünkü Allah`a dost olmaktan uzaklaştık. Teberra, Allah’tan uzaklaştıracak her şeyden uzak durmak olmaktır. Tevella ise Allah’a dost olmaktan uzaklaştıracak her şeydir” ifadelerini kullandı.

“Bağışlanma isteyen bağışlayıcı olmalı”

Böyle gecelerin Allah’ın kullarını bağışlamalarına vesile olduğunu belirten Görmez, “Allah’tan bağışlanma isteyen kişi, bağışlayıcı da olmalı. Ailesine, arkadaşlarına, çevresindekilere karşı bağışlayıcı, kusurlarını görmezden gelip başkalarının da görmemesi için örtücü olmalıdır. Sadece insanlara değil mahlûkatın tamamına karşı affedici ve bağışlayıcı olmalıyız.” dedi.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği programa, yeni atanan Adana Valisi Mustafa Büyük, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, İl Müftüsü Arif Gökçe, ilçe kaymakamları ile müftüler katıldı. (Yunus Emre - İLKHA)

 
901 kere okundu.
Diğer Haberler