ABD'nin umudu taşeronlar
ABD'nin umudu taşeronlar ABD, sözde müttefik olduğu Türkiye'ye karşı özellikle de 15 Temmuz sonrası düşmanca açıklama ve adımlar atmaya devam ediyor. NATO'nun Amerikalı Komutanı Orgeneral Curtis Scaparrotti, 15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştiren FETÖ'cü askerlerin tutuklanmalarından “kaygı” duyduğunu ve bu adımın Türkiye-ABD ittifakını “zayıflattığını” savundu. ABD Senatosu ise, PYD'ye hava savunma etkili füzesi Stinger göndermeye hazırlanıyor. ABD'nin giderek kaybettiği müttefiki Türkiye'ye karşı hem NATO komutanının FETÖ destekli açıklaması, hem de ABD senatosunun PYD'ye Stinger füze verebileceği karar sonrası ‘ABD'nin, umudunu taşeronlara' bağladığı yorumlarını da beraberinde getirdi.

ABD, PYD'YE STİNGER FÜZELERİ VERMEYE HAZIRLANIYOR

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde yürüttüğü Fırat Kalkanı Harekatı'na karşı olan ve Ankara'nın tüm uyarılarına rağmen PKK'nın Suriye uzantısı PYD'ye silah yardımında bulunan ABD, skandal bir yardım kararına daha imza attı. Amerikan Senatosu, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) adı altında kamufle olan PYD/PKK örgütüne uçak ve helikopterlere karşı omuzdan atılan (manpads) Stinger füzeleri verilmesini oyluyor. Geçen hafta 375'e karşı 34 oyla ABD Temsilciler Meclisi'nden geçen PYD/PKK'ya Stinger verilmesi kararı önceki gün de Senato'da 7'ye karşı 92 oyla son halini aldı.

KESİN GÖZÜYLE BAKILIYOR

Salt çoğunluğun yeteceği karar oylaması sonucunda da ABD yönetiminin DEAŞ ile mücadele ettiği gerekçesiyle PYD/PKK'ya Stinger verilmesinin kabul edilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Suriye'nin kuzeyinde bazı bölgeleri kontrol eden PYD/PKK'ya karşı ne ABD, ne Esad yönetimi ne de Rusya tarafından bir hava saldırısı tehdidi bulunmuyor. DEAŞ'ın ise uçak ve helikopteri bulunmuyor. Füzelerin sadece Türkiye'ye karşı verileceği değerlendiriliyor. PYD'nin Stinger'ları aldığı takdirde de bunları PKK'ya vermesine kesin gözüyle bakılıyor.

5 KM MENZİLLİ

MANPADS (STINGER):Omuzdan ateşlenen, hedeften yayılan kızılötesi ve mor ötesi ışınlarla yönelen, pasif güdümlü hava savunma füze sistemine verilen isim. Bu sistem; helikopter, keşif uçakları, İHA'lara karşı kullanılıyor ve 5 km'lik alanda etkili oluyor.

AMERİKA TAŞERONLARA BEL BAĞLADI

Suriye'de gasp ettiği topraklarda kendi ırkdaşlarına bile zulüm ve katliamlarda sınır tanımayan PYD, kimi kantonları Esad rejimi ile birlikte yönetiyor. Rusya ile müttefiklik durumu bulunan PYD'nin elde edeceği Stinger füzelerini bölgede operasyonlar yapan Türkiye'ye karşı kullanacağına kesin gözüyle bakılıyor. Bu silahların Suriye'nin yanı sıra Güneydoğu'da Pkk tarafından da ileride kullanılabileceği şeklinde bir alt zemin hazırlandığına yönelik öngörüler de bulunuyor. Türkiye'nin Fırat Kalkanı çerçevesinde ileride olması muhtemel operasyonların akim kalması için Amerika'nın şimdiden bölgede müttefik gördüğü taşeronlar üzerinden hazırlık yaptığı belirtiliyor.

NATO KOMUTANINDAN FETÖ'CÜ ASKER KAYGISI

Amerika'nın Türkiye'nin içişlerine karışması anlamına gelen ikinci olay ise 15 Temmuz başarısız darbe girişiminin arkasında olmakla kalmayıp NATO'da görevliyken tutuklanan FETÖ'cü askerler için NATO'nun Amerikalı komutanı Orgeneral Curtis Scaparrotti'nin “kaygılıyım” sözleri oldu. Scaparrotti, tutuklamaların Türkiye-ABD ittifakını “zayıflattığını” da öne sürdü.

NATO'nun Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı Orgeneral Curtis Scaparrotti, 15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştiren FETÖ'cü askerlere sahip çıktı. FETÖ'nün darbe girişiminden sonra tutuklanan ve görevden uzaklaştırılan FETÖ'cü askerlerin görevden alınmasından kaygı duyduğunu söyleyen Scaparrotti, NATO'da da görev yaptıkları ortaya çıkan FETÖ'cü subayları görevden uzaklaştırmasının ittifakı “zayıflattığını” savundu. NATO'da görevli olan ve FETÖ'cü oldukları ortaya çıkan askerlerle uyumlu çalıştıklarını ifade eden Scaparrotti, “Bu subaylar, NATO'ya önemli hizmetler verdi. Burada yetenekli ve yetkin insanlarla birlikte çalışıyordum” dedi.

NATO'daki görevinden alınan FETÖ'cü subaylar arasında albay, yarbay ve generaller de bulunuyordu. 15 Temmuz darbe girişiminde rol alan NATO'daki görevli askerler görevden alınarak yerine yeni bir ekip gönderildi. Financial Times'ta yer alan habere göre, Scaparrotti, Brüksel'de yaptığı açıklamada, 15 Temmuz'daki darbe girişiminden sonra 150 askerin görevden alındığını söyledi. ABD'li orgeneral, FETÖ üyesi oldukları ortaya çıkan askerlerin darbe girişiminin içerisinde yer alıp almadıkları ile ilgili soruya ise “Hayır” yanıtını verdi.


 
512 kere okundu.
Diğer Makaleler